1.    روشهای مطالعه ریاضیات    
  2.    متفاوت در آموزش   
  3.    متمایز در یادگیری   
  4.    تقویت استعداد   
  5.    نکته های طلایی   
  6.    بکارگیری روش های استاندارد   

آخرین خبرها

لغو شرط سنی آزمون دستیاری تا اطلاع ثانوی

شورای آموزش پزشکی تخصصی از بالاترین مراجع تصمیم گیری در سطح وزارت بهداشت است که بحث شرط سنی در آزمون دستیاری را مطرح کرد...

 

 

http://drmalekiedu.ir/images/image/54.jpg

 

معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به قانونی مبنی بر محدودیت سنی برای شرکت در آزمون دستیاری اظهار کرد: بازنگری این قانون در دستور کار شورا قرار گرفته است و تا اطلاع ثانوی اجرا نمی‌شود.

 

محدودیت سنی برای آزمون دستیاری فعلا اجرایی نمی‌شود.

معاون آموزشی وزیر بهداشت با اشاره به شرط سنی برای شرکت در آزمون دستیاری اظهار کرد: شورای آموزش پزشکی تخصصی از بالاترین مراجع تصمیم گیری در سطح وزارت بهداشت است که بحث شرط سنی در آزمون دستیاری را مطرح کرد و معاونت آموزشی وزارت بهداشت این مصوبه را ابلاغ کرد. البته قبلا قانونی وجود داشت که برای تحصیل رزیدنت شرط سنی نباید وجود داشته باشد. اما این طرح در دستور کار شورا قرار گرفت برای ۱۰ الی ۱۵ رشته شرط سنی گذاشته شد.

 

دکتر لاریجانی ادامه داد: برخی از استدلال‌ها مانند حقوق شهروندی، دانش آموختگانی که خود را برای این آزمون آماده کردند و غیره ایجاب کرد تا این قانون مجددا در دستور کار شورا قرار بگیرد. البته این شرط سنی برای رشته‌های مختلف متفاوت بوده و بین ۳۰ تا ۴۰ سال تعیین شده بود.

 

وی تاکید کرد: با توجه به صحبت‌هایی که با وزیر بهداشت در این زمینه صورت گرفت این طرح مجددا در دستور کار شورا قرار گرفته است و تا اطلاع ثانوی اجرایی نمی‌شود.

 

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر محمدباقر لاریجانی در نشست خبری با محوریت گام چهارم طرح نظام سلامت که امروز در وزارت بهداشت برگزار شد، با تاکید بر اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی سال تحصیلی جدید را با برنامه روشنی آغاز می‌کنند، اظهار کرد: در حوزه آموزش پزشکی تلاش شده سال تحصیلی جدید با توجه به اسناد بالادستی مانند نقشه علمی کشور، توصیه‌های مقام معظم رهبری در حوزه سلامت و غیره آغاز شود.

 

وی با بیان اینکه گام چهارم طرح تحول نظام سلامت که به آموزش پزشکی اختصاص دارد دارای ۱۲ محور است اظهار کرد: هر محور نیز دارای زیرمجموعه‌های مختلفی است. تلاش بر این است که دانشگاه‌های علوم پزشکی را هدف‌مدار کنیم و به هر دانشگاه ماموریت خاصی داده شود. یعنی بر اساس قطب‌های علمی و با توجه به سیاست‌های محوری در مورد مرجعیت علمی دانشگاه‌ها ماموریت گرا می‌شوند.

 

لزوم کارآفرین شدن دانشگاه‌های علوم پزشکی

دکتر لاریجانی با بیان اینکه رتبه آموزش عالی ایران در پرورش نیروی انسانی جهان ۱۰ است افزود: اما ایران در بحث نوآوری جایگاه مناسبی ندارد که امیدواریم این جایگاه ارتقاء یابد. باید بررسی شود چگونه می‌توان دانشگاه‌های علوم پزشکی را به طرف دانشگاه‌های هزاره سوم پیش برد. زیرا تعداد دانش آموختگان ما زیاد است اما بسیاری از این دانش آموختگان موفق به یافتن شغل مناسبی نشده‌اند به همین دلیل برنامه ریزی شده تا دانشگاه‌ها به طرف کارآفرینی بیشتر در حوزه پزشکی بروند.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر نیازهایی در حوزه آموزش پزشکی وجود دارد. برای مثال باید ۲۰۰ هزار پرستار آموزش داد. همچنین آموزش برخی رشته‌های تخصصی مثل پزشک خانواده در کشور شروع نشده است.

 

معاون آموزشی وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه برای آموزش پاسخگو و عدالت محور برنامه ریزی صورت گرفته گفت: قرار است نیاز کشور در یک بازه زمانی برطرف شود. برای مثال قرار است در یک بازه زمانی دو الی سه ساله ۳۰ تا ۴۰ هزار پرستار تربیت شوند.

 

آغاز آموزش رشته پزشک خانواده در سه دانشگاه

دکتر لاریجانی در ادامه از آغاز آموزش رشته پزشک خانواده در سه دانشگاه خبر داد و گفت: قرار است آموزش پزشک خانواده در سه دانشگاه اصلی شیراز، مازندران، تهران و دو دانشگاه وابسته به این دانشگاه‌ها شروع شود. اکنون کریکولوم این رشته نهایی شده است و پس از امتحان ویژه‌ای که برگزار می‌شود پذیرش در آبان و آذر صورت می‌گیرد.

 

وی ادامه داد: دانشجویانی که در دوره اول پذیرش می‌شوند تبدیل به اساتید این رشته خواهند شد. بنابراین با توجه به اینکه هم ظرفیت محدود است و هم دانشجویانی که پذیرفته می‌شوند تبدیل به استاد خواهند شد، سعی می‌شود افراد برجسته پذیرش شوند. فعلا ظرفیت پذیرش پزشک خانواده خیلی بالا نیست اما در سالهای آینده گسترش خواهد یافت.

 

وی در ادامه با اشاره به آمایش سرزمینی دانشگاه‌های علوم پزشکی اظهار کرد: با توجه به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به ۱- منطقه تقسیم شدند و قرار است در هر منطقه به صورت ماموریت گرا برنامه‌های آموزش عالی در حوزه پزشکی پیش رود و با توجه به ظرفیت هر استان امکاناتی که دارد، اساتید، علاقمندی استان‌ها این ماموریت‌ها مشخص شوند.

 

معاون آموزشی وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه تقسیم بندی مناطق باعث ساماندهی قطب‌های علمی می‌شود گفت: در حال حاضر ۵۰ درصد تحصیلات تکمیلی در تهران متمرکز است که با این تقسیم بندی می‌توان این امر را با توجه به نیازهای کشور سامان داد.

 

گسترش اخلاق حرفه‌ای در دانشگاه‌های علوم پزشکی

دکتر لاریجانی از گسترش اخلاق حرفه‌ای در دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داد و گفت: شورای عالی اخلاق حرفه‌ای در وزارت بهداشت تشکیل شده است که دارای دبیرخانه فعال برای ارتقای اخلاق حرفه‌ای سازمانی است و امیدواریم این امر امسال با هماهنگی دانشگاه‌ها پیش رود.

 

وی با بیان اینکه شورای عالی اخلاق پزشکی در گذشته نیز وجود داشت اظهار کرد: فعالیت این شورا که در دو سال اخیر متوقف شده بود، طی دو ماه گذشته دوباره آغاز شد. در این راستا چند دستور العمل برای آموزش اخلاق پزشکی ساماندهی شده است که بر این اساس به اخلاق حرفه‌ای در واحدهایی که خدمت ارائه می‌شود توجه ویژه‌ای خواهد شد.

 

رونمایی از سایت بین المللی دانشگاه‌های علوم پزشکی در مهرماه

وی در ادامه از رونمایی سایت بین المللی دانشگاه‌های علوم پزشکی در مهرماه خبر داد و گفت: یکی از بحث‌های مورد نظر در حوزه پزشکی بین المللی سازی آموزش پزشکی است. کشور ایران در زمینه آموزش پزشکی ظرفیت بالایی دارد و می‌تواند در منطقه مرکزیت یابد. در همین راستا سایتی در حال راه اندازی است تا همه اطلاعات دانشگاه‌های علوم پزشکی در این سایت بارگذاری شود.

 

معاون آموزشی وزیر بهداشت با بیان اینکه سایت مذکور در مهرماه راه اندازی می‌شود گفت: از طریق این سایت دانشگاه‌های علوم پزشکی در عرصه بین المللی می‌توانند با دانشگاه‌های دنیا ارتباط برقرار کنند. البته این ارتباط باید به صورت ساماندهی شده باشد.

 

آغاز آموزش مجازی رشته‌های علوم پزشکی از مهرماه

دکتر لاریجانی با اشاره به آموزشهای مجازی در حوزه‌های پزشکی گفت: یکی از برنامه‌های وزارت بهداشت ساماندهی آموزش مجازی در حوزه پزشکی است. به این صورت که آموزشی که در تهران داده می‌شود در استان‌های دیگر نیز قابل دسترسی باشد. آموزش مجازی در آموزش پزشکی در مهرماه برای بسیاری از اساتید در دسترس قرار می‌گیرد. همچنین برای این منظور دانشگاه مجازی ساماندهی شده است تا فعالیت‌هایی که به صورت پراکنده در دانشگاه‌های مختلف وجود دارد ساماندهی شده و توسعه یابد.

 

وی ادامه داد: مجوز این سایت از شورای گسترش گرفته شده و فعالیت آن آغاز شده است.