1.    روشهای مطالعه ریاضیات    
  2.    متفاوت در آموزش   
  3.    متمایز در یادگیری   
  4.    تقویت استعداد   
  5.    نکته های طلایی   
  6.    بکارگیری روش های استاندارد   

آخرین خبرها

ادامه تحصیل بی‌رویه فارغ‌التحصیلان و دکترهای بیکار

۷۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه جذب بازار کار می‌شوند. هم اکنون ۸۰ درصد افراد در جامعه تمایل به ادامه تحصیل دارند...

 

http://www.drmalekiedu.ir/images/image/87.jpg

 

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با اشاره به اینکه ۷۰ درصد فارغ‌التحصیلان این دانشگاه جذب بازار کار می‌شوند گفت هم اکنون ۸۰ درصد افراد در جامعه تمایل به ادامه تحصیل دارند و همین موضوع باعث شده تا شاهد افرادی با مدرک دکترا اما بیکار باشیم.

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مسعود شفیعی امروز در پنجمین سالگرد تاسیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای اظهار داشت: دانشگاه‌ها به دو دوسته عرضه محور و تقاضامحور تقسیم می‌شوند که ماموریت اصلی دانشگاه‌های عرضه محور در حوزه ادامه تحصیل، تحقیقات کاربردی، و تقویت دانشجویان در اخذ تحصیلات تکمیلی است.

 

وی افزود: دانشگاه‌های تقاضامحور باید به بازار کار توجه داشته باشند و در این دانشگاه‌ها ارتقای علمی صورت می‌گیرد. اما به وضعیت بازار کار نیز توجه می‌شود.

 

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: نسل سوم دانشگاه‌ها به آموزش، پژوهش و ارتباط صنعت و دانشگاه توجه دارند که دانشگاه فنی و حرفه‌ای جزو نسل سوم دانشگاه‌ها بوده و تقاضامحور است.

 

شفیعی ادامه داد: در دانشگاه‌های نسل سوم بحث کارآفرینی مطرح است در حالی که در دانشگاه‌های عرضه محور کارآموزی مد نظر است. یک فرد کارآفرین علاوه بر یادگیری کار اقدام به خلق شغل نیز می‌کند که در این رابطه وجود شرکتهای دانش‌بنیان، پارکهای فناوری و مراکز رشد مطرح است.

 

وی عنوان کرد: بیش از ۷۰ درصد نیروهای تربیت شده توسط دانشگاه فنی و حرفه‌ای در بازار کار جذب می‌شوند همچنین ورودی‌های ما فارغ‌التحصیلان هنرستانها هستند که به صورت تکنیسین تربیت می‌شوند.

 

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: هم اکنون در کشورهای پیشرفته ۷۰ درصد فارغ‌التحصیلان پس از کسب نخستین مدرک دانشگاهی خود وارد بازار کار می‌شوند. و پس از آن زندگی مشترک را شروع می‌کنند اما در ایران ۸۰ درصد افراد ادامه تحصیل می‌دهند و همین موضوع باعث شده تا شاهد افرادی با مدرک دکترا اما بیکار در جامعه باشیم.

 

شفیعی عنوان کرد: افتخار می‌کنیم که بگوییم فارغ‌التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه‌ای سرباز جامعه تربیت نمی‌شوند. هم اکنون مشکل ما این است که بازار کار به ما اعلام نمی‌کند که چه نیازی دارد.

 

وی افزود: بودجه دانشگاه فنی و حرفه‌ای به صورت مبلغی است و سرانه ما بسیار کمتر از حد متوسط سرانه دانشگاه‌های دولتی است. سال گذشته بودجه دانشگاه ۲۵۰ میلیارد تومان بود که هم اکنون این رقم به ۳۵۰ میلیارد تومان رسیده و باز هم حدود ۱۵۰ میلیارد کمبود بودجه داریم.