رئیس دانشگاه تهران گفت: علی‌رغم محدودیت‌ها تاکید کردیم هیچ دانشجوی غیربومی نباید بدون خوابگاه بماند که در این زمینه خوشبختانه موفق عمل کردیم.

 

به گزارش خبرنگار مهر، سید محمد مقیمی در برنامه گفتگوی ویژه خبری اظهار کرد: دانشگاه تهران در نیمسال دوم سال تحصیلی گذشته یک تجربه موفق برای ازسرگیری آموزش حضوری داشت و سال تحصیلی جاری اولین سال تحصیلی است که پس از دو سال درگیری با شیوع کرونا، آموزش از همان ابتدای سال تحصیلی، حضوری می‌شود.

رئیس دانشگاه تهران ضمن اشاره به اینکه سال تحصیلی جدید دانشگاه تهران از ۲۷ شهریور ماه آغاز شده و به صورت حضوری ادامه پیدا می‌کند، افزود: هیچ چیزی نمی‌تواند جایگزین آموزش حضوری شود.

وی ضمن اعلام اینکه بیش از ۱۵ هزار دانشجوی جدیدالورود در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در سال تحصیلی جدید وارد دانشگاه تهران شدند، گفت: علی‌رغم محدودیت‌ها تاکید کردیم هیچ دانشجوی غیربومی نباید بدون خوابگاه بماند؛ که در این زمینه خوشبختانه موفق عمل کردیم.

مقیمی ادامه داد: با تجربه آموزش حضوری در نیمسال تحصیلی گذشته، مشکلات خوابگاه‌ها احصا شد و همچنین ایام تابستان فرصتی بود که بیشتر مشکلات خوابگاه‌های دانشگاه تهران رفع شود. به طور مستمر و دائم، نشست‌هایی با دانشجویان در کوی و خوابگاه‌های دانشگاه دارم، با هم صحبت می‌کنیم و مشکلات را با هم بررسی می‌کنیم و تلاش می‌کنیم تا مشکلات را حل کنیم.

رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه در زمینه ایجاد امکانات ویژه برای اتاق‌های خوابگاه‌ها باید تلاش‌هایمان ادامه پیدا کند و کیفیت اضافه شود، خاطرنشان کرد: حدود شش ماه گذشته کارگروهی را مامور کردیم که آسیب‌ها و چالش‌ها و درس‌آموخته‌های آموزش مجازی را بررسی کند. نتیجه فعالیت‌های این کارگروه، این شد که دو ماه قبل، دستورالعمل آموزش ترکیبی را ابلاغ کردیم که نقش استاد در قبل و حین و بعد از کلاس تعیین شده است.

وی افزود: استفاده از امکانات برخط و مجازی، به معنای تعطیل کردن آموزش حضوری نیست بلکه به نوعی یک کمک‌کننده برای آموزش حضوری است. یک استاد اگر می‌خواهد کلاس‌هایش را مجازی برگزار کند، شامل زمان‌هایی است که تعطیلات غیرمترقبه ایجاد می‌شود (مانند تعطیلی آلودگی هوا)

رئیس دانشگاه تهران در پاسخ به سوال مجری گفت‌وگوی ویژه خبری درباره کرسی‌های نقد و نظریه‌پردازی در دانشگاه نیز گفت: رهبر عزیزمان همواره اشاره می‌کنند که فضای دانشگاه باید فضای نقد باشد. شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در زمینه کرسی‌ها آیین‌نامه دارد و زیرساخت‌های قانونی و مقرراتی برای این موضوع فراهم شده است.

مقیمی بیان کرد: در خرداد ماه امسال، رییس‌جمهوری دستوری صادر کردند که وزرا باید به دانشگاه بروند و پاسخگوی سوالات دانشگاهیان باشند. در یک نشست که با همکاری دانشگاه تهران و مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در دانشگاه تهران برگزار شد، همزمان سه وزیر فرهنگی، اقتصادی و سیاسی به صورت همزمان در این نشست حاضر شدند و گفتگوی متقابلی شکل گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید