دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور 1402 نوبت دی ماه دانلود قرار گرفته است. با مطالعه این فایل قادر خواهید که به راحتی و آسانی ثبت نام نمایید و مراحل ثبت نام رو گام به گام با تصویر یاد بگیرید. اطلاعیه شرایط و ضوابط ثبت نام کنکور 1402 نوبت اول نیز در ادامه مطلب قرار گرفته است.

به ‌اطلاع‌ داوطلبان ثبت‌نام‌ و شرکت‌ در آزمون‌ سراسری‌ سال 1402 (نوبت اول) برای‌ پذیرش در رشته‌های با آزمون در دوره‌های‌ روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی، دانشگاه‌ پیام‌نور و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیرانتفاعی‌ و غیردولتی‌ و همچنین رشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی می‌رساند ثبت‌نام از روز یکشنبه مورخ 1401/08/08 (هشتم آبان ماه‌ 1401) منحصراً از طریق درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان  آغاز و در روز شنبه مورخ 1401/08/14 (چهاردهم آبان ماه‌ 1401) پایان می‌پذیرد؛ لذا داوطلبان واجد شرایط می‌توانند در مهلت مقرر برای شرکت در آزمون سراسری سال 1402 ثبت‌نام نمایند.

 

الف) تکالیف داوطلبان برای‌ شرکت‌ در آزمون:‌

داوطلب شرکت‌ در آزمون‌ باید اقدامهای‌ زیر را به موقع‌ و در مهلت‌ مقرر انجام‌ دهد:

1- مطالعه دفترچه راهنمای ثبت‌نام (دفترچه شماره 1) در آزمون سراسری سال 1402 (این دفترچه همزمان با شروع ثبت‌نام از طریق درگاه اطلاعرسانی این سازمان قابل دریافت است).

2- خرید کارت اعتباری ثبت‌نام از درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان.

3- مراجعه به سامانه جمع‌آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها به نشانی: http://dipcode.medu.irبرای دریافت کدهای سوابق تحصیلی ذیل:

1-3- کد سوابق تحصیلی دارندگان دیپلم نظام آموزشی جدید (3-3-6).

توضیح: این دسته از داوطلبان قبلاً می‌بایست طبق اعلام مدارس محل تحصیل با مراجعه به سامانه فوق کد سوابق تحصیلی خود را دریافت نموده و در زمان ثبت‌نام با درج کد سوابق تحصیلی در درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان اطلاعات فردی خود را مشاهده ‌نمایند.

2-3- کد سوابقتحصیلی برای دیپلمه‌های سال 1384 تا سال 1401 شاخه نظری (نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی و همچنین نظام آموزشی جدید 3-3-6 ) رشته‌های تحصیلی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی.

3-3- کد سوابق تحصیلی برای داوطلبان با مدرک پیش‌دانشگاهی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش‌دانشگاهی خود را از سال 1391 تا 1401 اخذ نموده‌اند.

تبصره 1: دارندگان مدرک پیش‌دانشگاهی سال­های 1391 تا 1401 در صورتی که اطلاعات آنها در بانک اطلاعاتی مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش وجود نداشته یا ناقص باشد، ابتدا برای تکمیل اطلاعات خود به آدرس اینترنتی: http://dipcode.medu.ir مراجعه نمایند. در صورت تایید اطلاعات آنان از سوی آموزش و پرورش، می­توانند تا تاریخ 1401/08/14 نسبت به ثبت­نام اقدام نمایند.

تبصره 2: دانش­ آموزان دوره نظری سال آخر نظام آموزشی 3-3-6 که تا تاریخ 31 شهریور ماه سال 1402 فارغ‌التحصیل می‌شوند، لازم است برای اطلاع از نحوه اقدام برای مشاهده سوابق تحصیلی به اطلاعیه پرینت کارت شرکت در آزمون تاریخ 1401/10/26مراجعه نمایند.

4- ثبت‌نام از طریق درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان در زمان مقرر (1401/08/08 تا 1401/08/14).

5- پرینت کارت‌ شرکت در‌ آزمون بر اساس برنامه‌زمانی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام.

6- حضور در حوزه امتحانی تعیین‌ شده در کارت شرکت در آزمون‌ و پاسخ دادن به سئوالات.

ب) ثبت‌نام‌ برای‌ شرکت‌ در آزمون:‌

1- دریافت دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون سراسری سال 1402:

دفترچه راهنمای ثبت‌نام در این آزمون در درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان قرار دارد. داوطلبان لازم است برای اطلاع از شرایط عمومی و اختصاصی، ضوابط مربوط به استفاده از سهمیه ایثارگران، مقررات وظیفه عمومی(برای برادران)، مقررات مربوط به ضوابط ثبت‌نام اتباع غیر ایرانی و سایر موارد مورد نیاز، دفترچه راهنمای مذکور را مطالعه نموده و در صورتی که دارای شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای مورنظر هستند، به عنوان داوطلب در این آزمون ثبت‌نام نمایند.

2- پرداخت هزینه خرید کارت اعتباری:

با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت‌نام منحصراً به صورت اینترنتی انجام می‌شود، لازم است به وسیله کارت‌های عضو شبکه بانکی شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است، با مراجعه به درگاه اطلاع‌رسانی سازمان و پرداخت مبلغ 1/300/000(یک میلیون و سیصد هزار) ریال به عنوان وجه ثبت‌نام شرکت در آزمون، نسبت به دریافت اطلاعات کارت اعتباری(شماره سریال 12 رقمی) اقدام نمایید.

تبصره 1- با توجه به اینکه مقرر شده است در مراحل مختلف فرآیند این آزمون، خدماتی از طریق ارسال پیام کوتاه ارائه شود، مبلغ 30/000 (سی هزار) ریال به عنوان هزینه استفاده از خدمات پیام کوتاه دریافت می‌شود.

تبصره 2- هر داوطلب مطابق ضوابط آزمون می‌تواند در یکی از گروه‌های پنجگانه آزمایشی شامل گروه آزمایشی 1(علوم ریاضی و فنی)، گروه آزمایشی2 (علوم تجربی)، گروه آزمایشی3(علوم انسانی)، گروه آزمایشی4(هنر) و گروه آزمایشی 5 (زبان‌های خارجی) شرکت نماید.

تبصره 3- چنانچه تمایل به ثبت‌نام در 2 یا 3 گروه آزمایشی(با توجه به توضیحات تبصره 4 ذیل) ‌باشید، لازم است به ازای هر گروه آزمایشی، مبلغ 1/300/000 (یک میلیون وسیصدهزار)ریال دیگر نیز از همین طریقپرداختواطلاعات کارت اعتباری را دریافت نمایید.

تبصره 4- منظور از ثبت‌نام در 2 یا 3 گروه آزمایشی بدینصورت است که داوطلب می‌تواند علاوه بر انتخاب یکی از گروه‌های آزمایشی (علوم ریاضی و فنی یا علوم تجربی یا علوم انسانی) به عنوان گروه آزمایشی اصلی، در گروههای آزمایشی هنر و زبان خارجی نیز متقاضی شود؛ به عبارت دیگر، نمی‌توان به طور همزمان، در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی ثبت‌نام نمود.

تبصره 5- در رابطه با نحوه اعلام علاقه‌مندی به رشته‌های دانشگاه‌های پیام نور، غیرانتفاعی ، فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی تهران، به اطلاع می‌رساند داوطلبان می­توانند در نوبت دوم ثبت نام آزمون سراسری سال 1402( از تاریخ 15 تا 1402/01/21) و یا در مرحله انتخاب رشته (نیمه دوم مردادماه سال 1402) در این خصوص اقدام نمایند.

ج) آماده نمودن مدارک و اطلاعات مورد نیاز برای ثبت‌نام:

پس از مطالعه دفترچه راهنما مدارک یا اطلاعات لازم مندرج در تقاضانامه ثبت‌نام، از جمله فایل عکس اسکن شده را براساس توضیحات مندرج در دفترچه آماده نمایید. در صورت تمایل به ویرایش اطلاعات ثبتنامی، لازم است با ورود به حساب کاربری خود نسبت به مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت نامی اقدام کنید.

تذکر 1:شرایط و ضوابط ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری، در دفترچه راهنمای شماره 1 آزمون درج شده است و هرگونه‌ تغییر‌ در شرایط و ضوابط ثبت‌نام این آزمون، به صورت اطلاعیه رسمی از طریق‌ درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان و نشریه پیک‌‌سنجش‌ و در صورت لزوم ‌از طریق رسانه‌های گروهی ‌اعلام ‌خواهد شد.

تذکر 2: داوطلبان لازم است در تکمیل پروفایل ثبت نام دقت کافی داشته باشند. بعد از اتمام مهلت ثبت نام و ویرایش به هیچ وجه امکان تغییر اطلاعات اعم از مشخصات فردی، اقامتی یا آزمونی میسر نیست. مسئولیت ثبت اطلاعات در پروفایل کاملاً به عهده شخص داوطلب می­باشد.

د) نحوه ارسال درخواست یا ارتباط غیرحضوری با سازمان سنجش آموزش کشور

در صورت لزوم می‌توانید سئوال یا سئوالات خود را از طریق سامانه پاسخگویی اینترنتی این سازمان به نشانی https://request.sanjesh.org/، یا در روزها و ساعات اداری با شماره تلفن 42163-021 در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید